21 kwi Naturalne kosmetyki do ciała – co tak naprawdę nam dają?
Naturalne kosmetyki do ciała są jednym z najbardziej rozbudowanych działów kosmetologii. Otaczający nas świat wypełnia głównie chemia. Dlatego coraz więcej z nas stara się znaleźć naturalne zamienniki stosowanych dotychczas kosmetyków: balsamów, mydeł oraz wielu innych produktów. Ale co tak naprawdę dają nam te naturalne produkty?
Kiedy kosmetyk uważany jest za naturalny?
Zacznę od definicji co to są te kosmetyki naturalne i czy różnią się one od kosmetyków, które mają w sobie jedynie składniki pochodzenia naturalnego? Czym się charakteryzują i czy naprawdę mają tak znakomity wpływ i działanie?
Kosmetyki naturalne to produkty wykonywane w niemalże sto procentowej zgodzie z naturą. Aby kosmetyk mógł zostać nazwany naturalnym lub organicznym, w jego składzie musi być minimum 95% produktów pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Ponadto składniki te pozyskiwane są metodami fizycznymi takimi jak: suszenie, tłoczenie, mielenie. Dopuszczalne jednak jest stosowanie procesów biotechnologicznych, które są procesami naturalnymi jak np. fermentacja. Podczas takich procesów powstaje bardzo dobrze nam znany kwas hialuronowy. Również procesy biotechnologiczne wykorzystywane są podczas produkcji jogurtów i piwa.
Aby taki produkt mógł trafić na sklepowe półki musi przejść długą drogę kontroli i sprawdzania norm. Jednym z najważniejszych punktów kontroli jest sprawdzenie czy rośliny wykorzystane do produkcji kosmetyku nie są modyfikowane genetycznie oraz czy przy produkcji nie zostały użyte syntetyczne barwniki i aromaty. Dodatkowo zabronione jest stosowanie produktów zwierzęcych, których pozyskanie wpływa na zdrowie lub życie zwierząt.
Prawdziwie naturalne kosmetyki do ciała, a kosmetyki posiadające składniki naturalne – jaka jest różnica?
Warto jednak wiedzieć o różnicy między naturalnym kosmetykiem do ciała, a kosmetykiem, który ma w sobie składniki naturalne. Najważniejszym aspektem w porównaniu tych dwóch kategorii jest sprawdzenie składu. Wielu producentów na opakowaniach kosmetyków zamieszcza informację o naturalnych składnikach. Gdy zajrzymy do składu, może się okazać, że naturalnych składników jest zaledwie kilka procent a resztę wypełniają składniki syntetyczne lub wypełniacze.
Niestety jest to znakomity chwyt marketingowy na który łatwo się nabrać, więc aby uniknąć takich sytuacji najważniejsza jest świadomość różnic między kosmetykami naturalnymi a kosmetykami, które mają składniki naturalne.
Naturalne kosmetyki do ciała – cechy charakterystyczne
Najważniejszą cechą takich produktów jest fakt, iż używając ich unikasz substancji szkodliwych, które mają wpływ na twoją skórę i zdrowie.
Również cechą takich produktów jest ograniczenie alergenów. Świadczy to o tym, że są bezpieczne dla osób z problemami alergicznymi. Nie ma również ograniczeń wiekowych w stosowaniu takich kosmetyków. Nadają się one dla osób ze skórą dojrzałą i dla osób młodszych ze skórą delikatną i wrażliwą. Młode osoby chętnie sięgają po taki rodzaj produktów ze względu na ich bogaty skład oraz korzyści z niego płynące. Starsze osoby sięgają po takie kosmetyki ze względu na wartości odżywcze dla skóry np. nadanie jędrności i mocne nawilżenie. W wielu przypadkach takie kosmetyki redukują pojawianie się zmarszczek i przebarwień. Sprawiają, że kondycja skóry się poprawia i zyskuje większą elastyczność.
Ważne również jest to, że kosmetyki konwencjonalne w przeciwieństwie do kosmetyków naturalnych mogą zapychać pory skóry, powodować podrażnienia oraz liczne alergie. Kosmetyki naturalne z założenia są kosmetykami delikatnymi i lekkimi dzięki czemu nie wpływają negatywnie na naszą barierę lipidową oraz nie przesuszają naszej skóry.
Jedną z cech charakterystycznych dla kosmetyków naturalnych jest krótszy czas przydatności. Świadczy to jedynie o tym, że podczas produkcji zostały użyte tylko składniki pochodzące z natury i nie zostały w żaden sposób chemicznie przetworzone.
Kosmetyki naturalne posiadają proste składy i nieskomplikowane formuły. Dzięki temu ograniczamy ilość składników dodatkowych i syntetycznych. Czyli możemy cieszyć się stuprocentową wydajnością produktów naturalnych.
Znacząca cecha kosmetyków naturalnych to uniwersalność. W większości produkty te mogą stosować zarówno kobiety jak i mężczyźni, w nielicznych przypadkach znajduje się podział, jednak zazwyczaj mogą to być kosmetyki dla całych rodzin.
Stwierdzona jest również skuteczność produktów naturalnych. Mimo iż na efekty często musisz dłużej poczekać, to warto. Mają one zdecydowanie lepszy wpływ i bogatsze działanie na Twoją skórę. Nie ingerują w naturalne procesy zachodzące skórze, ponadto wspierają i uzupełniają je. Wspomagają działania gruczołów, nie zostawiają warstwy, która mogłaby zatrzymać wodę (jednak bogato nawilżają). Wydobywają naturalne piękno twojej skóry i włosów. Jednym słowem kosmetyki naturalne dają nam naturalne piękno, a przecież każdy z nas ma je w sobie.
Jak czytać składy kosmetyków? Czego szukać, a czego unikać?
Bardzo ważne przy wyborze naturalnych kosmetyków do ciała jest czytanie ich składów. Dlaczego? Po pierwsze ze względu na różnice między kosmetykiem naturalnym, a kosmetykiem ze składnikami naturalnymi. Po drugie ze względu na składniki, które w danym kosmetyku się znajdują.
Pamiętaj o jednej ważnej zasadzie. Kolejność składników na opakowaniu NIE JEST przypadkowa. Skład układany jest według ilości danego składnika w produkcie. Czyli, jeżeli na pierwszym miejscu znajduje się woda to wiemy, że w tym produkcie jest jej najwięcej. Jeżeli ostatnim składnikiem jest olej arganowy to jest jego śladowa ilość.
W takim razie jakich składników powinniśmy szukać?
Przede wszystkim powinniśmy szukaj w składzie olejów roślinnych, pozyskiwanych z pestek, owoców, kiełków, olei tłoczonych na zimno i nierafinowanych. Najczęściej spotykane oleje w kosmetykach naturalnych to:
- arganowy
- słonecznikowy
- sojowy
- kokosowy
- jojoba
- z drzewa herbacianego
- z czarnuszki
- migdałowy
- z pestek dyni
Również zwróć uwagę na ilość ekstraktów z roślin, naturalne emolienty (składniki zmiękczające), witaminy (w tym witamina E, A, F, C oraz B5), składniki nawilżające oraz proteiny. Dobrym znakiem jest, jeśli w składzie występują masła shea, kakaowe, makadamia oraz wiele innych.
Więc jakich składników powinniśmy unikać?
Przede wszystkim powinniśmy unikać alkoholu w kosmetykach. Wysusza skórę i powoduje liczne podrażnienia. Narusza naturalną warstwę lipidową, co przyczynia się do powstawania szkodliwych wolnych rodników.
Również zbyt duża ilość konserwantów źle wpływa na działanie produktów. Oczywiście są one również potrzebne np. hamują rozwój pleśni. Jednak stosowane w wysokim stężeniu hamują działanie składników aktywnych i mogą powodować alergie i stany zapalne.
Glikol polietylenowy i glikol polipropylenowy (PEG i PPG) stosowane w kosmetykach jako produkty zwiększające lepkość oraz jako rozpuszczalniki. Przy ich produkcji używany jest tlenek etylenu, który znany jest jako trujący gaz oraz używane są dioksany. Oba produkty uważane są za rakotwórcze i istnieje ryzyko, że PEG I PPG zostaną nimi zanieczyszczone. Do tego PEG I PPG źle wpływają na naturalną barierę ochronną skóry.
Unikać powinniśmy również parafiny i innych produktów ropopochodnych, ponieważ tworzą one na naszej skórze nieprzepuszczalną warstwę. Warstwa ta w znaczący sposób osłabia proces wymiany gazowej. Może to prowadzić do wytworzenia bakterii beztlenowych, które są odpowiedzialne za trądzik. Warto pamiętać, że parafina nie rozkłada się w naszym organizmie co oznacza, że jej nie wydalamy, a może odkładać się w naszych węzłach chłonnych. Parafina może występować również pod nazwą oleju parafinowego.
Warto również w składzie kosmetyków unikać silikonów, które również tworzą na naszej skórze nieprzepuszczalną warstwę. Sprzyja ona powstawaniu trądziku, zaskórników. Silikony również utrudniają przedostawanie się do skóry substancji odżywczych. Warto pamiętać, że niektóre silikony można zmyć, jednak szczególną uwagę powinniśmy zwrócić czytając składy produktów niezmywalnych np., kremów i balsamów.
Najczęściej spotykanymi składnikami, których powinniśmy unikać, są syntetyczne barwniki i aromaty. Mogą one powodować alergie i wysypki. W nadmiarze są odpowiedzialne też za podrażnienia skóry i dróg oddechowych.
Julia Woźniakowska [/ vc_column_text] [/ vc_column] [/ vc_row]
Eloderm [/ vc_column_text] [/ vc_column] [/ vc_row]
Brak komentarzy